ViaTOLL. Charakterystyka polskiego
sytemu poboru opłat drogowych

W Polsce system elektroniczny poboru opłat, który obejmuje opłaty za przejazd drogami krajowymi, nosi nazwę viaTOLL. System dotyczy wybranych odcinków dróg i funkcjonuje od 1 lipca 2011 roku. Opłacie w tym systemie podlegają samochody (w tym zarówno jednostkowe pojazdy, jak i zespoły pojazdów samochodowych) o masie całkowitej powyżej 3,5 ton oraz autobusy. Pojazdy spoza tych kategorii mogą uiszczać opłaty jednorazowe w specjalnych miejscach poboru opłat lub samodzielnie i dobrowolnie przystąpić do systemu viaTOLL.

ViaTOLL a system winiet

Zanim został wprowadzony obecny system, w naszym kraju obowiązywał system winiet. Wtedy na szyby pojazdów naklejano odpowiednie naklejki, które stanowiły dowód na uiszczoną opłatę. Nowy system – viaTOLL – miał stanowić uproszczenie systemu, co stanowiłoby ułatwienie zarówno dla Państwa, jak i dla kierowców. Wiele osób i instytucji zarzuca jednak wady temu nowemu systemowi. Zarzuca się mu także, że wiele urządzeń niedokładnie nalicza należne kwoty lub rejestruje pojazdy w ogóle w błędy sposób.

ViaTOLL a Program Budowy Dróg i Autostrad w Polsce

Opłaty z systemu viaTOLL są przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego. Jego celem jest gromadzenie środków na rzecz Programu Budowy Dróg i Autostrad. Zadaniem zaś tego programu, jak łatwo można się domyślić, jest budowa nowych oraz przebudowa i naprawa starych dróg, w tym szczególnie dróg ekspresowych i autostrad. Fundusz został stworzony jeszcze w 1994 roku, ale funkcjonowanie rozpoczął dopiero w 2004 roku. Należy jednak pamiętać, że viaTOLL to tylko jeden z wielu sposobów na finansowanie Programu.

Informacje o systemie viaTOLL

Po szerokiej kampanii medialnej temat nowego systemu bynajmniej nie przycichł. Jednak informacji o nim szukać najlepiej na oficjalnej stronie internetowej. Na niej można uzyskać dane na temat dostępnych punktów dystrybucji systemu, informacji o dokumentach, opłatach rejestracji oraz sposobie uzyskania dokładnej informacji telefonicznej.

Jak działa system viaTOLL?

Dzięki systemowi viaTOLL możliwa jest automatyczna opłata za przejazd płatnymi odcinkami dróg w Polsce. Pojazd nie musi się w tym celu ani zatrzymywać, ani nawet zwalniać. Wystarczy, że jest wyposażony w specjalne urządzenie, które dzięki niemu samemu oraz zainstalowanym w specjalnych miejscach antenach rejestruje przejazd pojazdu. Dzięki automatycznemu systemowi nie jest konieczne zatrzymywanie się na bramce w celu uiszczenia standardowej opłaty. Dzięki porozumiewającym się zdalnie urządzeniom następuje także automatyczne otworzenie bramki przed pojazdem posługującym się tym systemem.

Rejestracja i opłaty w systemie viaTOLL

Zalety systemu viaTOLL dotyczą w dużej mierze automatyczności jego działania. To samo tyczy się rejestracji i opłat. Podstawowej rejestracji wstępnej można dokonać już drogą internetową. W ten sam sposób można uzyskać dostęp do wszystkich niezbędnych informacji odnośnie przystąpienia do programu, w tym kwestii wysokości opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *