Ruch samochodów ciężarowych
w Europie – Belgia

Wiele osób zastanawia się, jak to możliwe, że warunki drogowe w Belgii, są oceniane nawet na gorsze niż w Polsce. Belgijskie drogi swego czasu uzyskały miano najgorszych w Europie. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, jednakże ich stan pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Zaletą belgijskich dróg jest ich dobre oświetlenie. Państwo to wyróżnia się na tle Europy, jeśli chodzi o ograniczenia w ruchu ciężarówek. Wiele z krajów Unii Europejskiej nie zezwala na ruch ciężarówek w określone dni i godziny. Każde państwo rządzi się swoimi indywidualnymi prawami. Czy zakazy jazdy w Belgii również obowiązują?

Zakazy jazdy w Belgii

W wielu krajach Europy, istnieją specjalne ograniczenia ruchu pojazdów ważących powyżej 7, 5 tony. Zwykle obowiązują one w weekendy i dni świąteczne. Ważna uwaga to taka, że właśnie takie zakazy jazdy w Belgii nie występują. Kraj ten nie wprowadził tego rodzaju ograniczeń, jeśli chodzi o transport międzynarodowy. Jednakże, aby zwiększyć bezpieczeństwo podczas opadów deszczu oraz śniegu, zabronione jest wyprzedzanie przez samochody powyżej 7, 5 tony. Sytuacja, w której zakazy jazdy w Belgii nie występują, wydaje się być dość korzystna dla kierowców. Tego typu ograniczenia w ruchu międzynarodowym co prawda mają zwiększać bezpieczeństwo jazdy, jednakże często są problemem dla kierowców i przewoźników. Korki, wypadki na drodze, często wydłużają czas przejazdu. Ciężarówka może nie zdążyć przejechać w planowanym czasie i wtedy rodzi się problem. Zwykle opóźnienia generują koszty. Nie jest to komfortowa sytuacja zarówno dla kierowcy, jak i firmy transportowej. Zakazy jazdy w Belgii mogą obowiązywać w szczególnych warunkach. Zabroniony jest na przykład przejazd autostradą bądź innymi drogami, w przypadku niestandardowych obciążeń bądź ładunków. Transport nie powinien miejsca także w złych warunkach pogodowych, jak śnieg, czy mgła. Podejście Belgów do sprawy transportu międzynarodowego wydaję się być dość intuicyjne i nowoczesne. Bardziej zwraca się uwagę na panujące warunki drogowe, głównie pogodowe. W innych krajach Unii Europejskiej zwykle ograniczenia są sztywno ustalone. Nie biorą one pod uwagę aspektów związanych z warunkami atmosferycznymi, czy też wielkością ładunku. Z pewnością takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale także i wady.

Ładunki specjalne

Zakazy jazdy w Belgii dotyczą w zasadzie tylko specyficznych sytuacji. Jedną z nich jest przewóz ładunku nienormatywnego. Inne normy będą obowiązywały w tym przypadku na autostradach, a inne na pozostałych drogach. Pod uwagę bierzemy głównie wymiary towaru (wysokość, długość, szerokość). Jeszcze inne zasady będą obowiązywały w przypadku ładunków niebezpiecznych. Specjalne oznaczenia na drogach i tunelach, wskazują, gdzie nie może odbywać się ich przewóz. Cóż można zrobić w tej sytuacji? Znaki drogowe wskażą nam objazd. Znajomość wszystkich znaków w tej sytuacji jest niezwykle istotna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *