Opłaty drogowe w Anglii

Osoby często podróżujące po Anglii chwalą sieć tamtejszych dróg. Rzeczywiście, jest ona systematycznie rozbudowywana, a mimo to korzystanie z większości z nich nie jest powiązane z dodatkowymi opłatami.

Z kosztami wiąże się przede wszystkim korzystanie z niektórych odcinków dróg ekspresowych i autostrad oraz użytkowanie wybranych mostów oraz tuneli. Zasada ta tyczy nie tylko Londynu, ale całej Wielkiej Brytanii. Ze względu na złożoność i nierówność obowiązujących w poszczególnych regionach warto – planując podróż – zweryfikować zaplanowaną trasę i, analizując koszty przejazdu na konkretnych odcinkach, wybrać opcję najkorzystniejszą.

Autostrady

Przejazd autostradami w Wielkiej Brytanii jest przeważnie bezpłatny. Z opłatami wiąże się korzystanie z fragmentu autostrady M6, stanowiącego północną obwodnicę Birmingham. Cena różni się w zależności od dnia tygodnia oraz pory korzystania.

Dla autobusów oraz TIR-ów opłata pobierana za korzystanie z drogi od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6:00 do 23:00 wynosi 10 funtów. W analogicznych godzinach, w soboty i niedzielę jest to koszt 9 funtów, w porze nocnej natomiast 8 funtów.

W przypadku samochodów osobowych opłata wynosi: 5 funtów w tygodniu, 4,5 funta w soboty i niedziele, zaś 3,5 funta w godzinach nocnych (od 23:00 do 6:00).

Płatność pobierana jest za pośrednictwem bramek poboru i możliwa do realizacji gotówką i kartą płatniczą.

Planując podróż, która przebiega częściowo autostradą M6, warto wziąć pod uwagę alternatywną i darmową trasę.

Tunele i mosty

Autostrada M6 nie jest jedyną płatną drogą w Anglii. Dodatkowe opłaty pobierane są również na wybranych mostach oraz tunelach.

Płatne tunele to:

– Dartford Tunnel – płatny w godzinach: 6:00 – 22:00, w godzinach nocnych darmowy, dostępny dla pojazdów osobowych,

– Mersey Tunnel oraz Tyne Tunnel – dostępny dla pojazdów osobowych oraz dla pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

Dodatkowe opłaty pobierane są także za korzystanie z mostów. Najważniejsze z nich to Queen Elizabeth II Bridge (M25 autostrada), Severn Bridge (M 48 autostrada, kierunek zachodni), Second Severn Crossing (M4 autostrada, kierunek zachodni), Humber Bridge (A15), Tamar Bridge (A38) oraz Cleddau Bridge (A477).

Kilka lat temu zniesione zostały opłaty za korzystanie z mostów w Szkocji: Forth Bridge (A90), Tay Bridge (A914), Erskine Bridge (A898).

Dodatkowe opłaty

W przypadku pojazdów z silnikiem diesla wprowadzono dodatkowe normy emisji spalin, w przypadku niespełnienia których konieczne jest uiszczenie dodatkowych opłat drogowych pozwalających na wjazd do londyńskiej Strefy Małej Emisji Spalin (LEZ). Oprócz pojazdów komercyjnych, ograniczenia te dotyczą także pojazdów campingowych oraz samochodów typu camper o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 2,5 tony, pick-up’ów oraz samochodów dostawczych i mikrobusów. Pojazdy zarejestrowane poza Wielką Brytanią, a spełniające normy emisji spalin, muszą dokonać obowiązkowej rejestracji, aby uniknąć płacenia taksy.

LEZ nie dotyczy pojazdów osobowych oraz motocykli.

Comments

  1. Powyzszy wpis bardzo mi sie podoba. Oby wiecej tego typu rzeczy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *