Mandaty na Litwie

Podróżując po świecie własnym środkiem transportu należy mieć na uwadze różne odstępstwa w przepisach drogowych w poszczególnych państwach, jak również różne restrykcje związane z łamaniem owych przepisów. Zwłaszcza, że w niektórych krajach, jak na przykład Litwa w przypadku ciężkich przewinień adekwatne służby mają prawo zarekwirować pojazd co wiązać się może dla przypadkowego podróżnego z nieprzyjemnościami i niedogodnościami. Biorąc pod uwagę wszelkie powyższe okoliczności, trzeba być szczególnie ostrożnym poruszając się po zagranicznych drogach.

Przekroczenie prędkości na Litwie

Kary grzywny za przekroczenie prędkości na Litwie oscylują w podobnych granicach, jak w całej Europie. Za przekroczenie nie przekraczające 10 km/h jednak nie grozi nam żadna kara finansowa a jedynie upomnienie. Natomiast przekroczenie do 20 km/h będzie już karane grzywną w wysokości do 30 euro, a do 50 km/h już nawet do 230 euro. Przy przekroczeniu prędkości ponad 5 km/h kara finansowa może osiągnąć sumę ponad 400 euro przy czym organy bezpieczeństwa mogą również ewentualnie zatrzymać prawo jazy nawet na okres osiemnastu miesięcy.

Kary za wykroczenia drogowe na Litwie

Najczęściej karanymi wykroczeniami drogowymi są przekroczenia prędkości, jednak nie tylko za to możemy słono zapłacić podróżując po Litwie. Wśród najsurowiej karanych wykroczeń odnajdziemy takie, jak niebezpieczne prowadzenie pojazdu, za co może nas spotkać kara nawet do ponad 500 euro. Mniejszymi restrykcjami obciążone są takie wykroczenia, jak z złe parkowanie za które grozi kara do ponad 80 euro czy niezapinanie pasów za które na Litwie zapłacimy nawet ponad 50 euro.

Kary za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu na Litwie

Dozwolona na Litwie zawartość alkoholu we krwi kierowcy, to aż 0, 04%, a w przypadku kierowców posiadających uprawnienia do kierowania pojazdem krócej niż 2 lata tylko 0, 02%. Nie jest to jednak ilość, jaką może kierowca mieć we krwi bezkarnie. Za przekroczenie dozwolonych ilości alkoholu we krwi kierowcy grożą surowe kary pieniężne i nie tylko. I tak za przekroczenie dozwolonej ilości alkoholu do 1, 5% kierowcy grozi zatrzymanie prawa jazdy na okres do 18 miesięcy oraz grzywna w wysokości nawet do ponad 400 euro. Za przekroczenie dozwolonej ilości alkoholu we krwi powyżej 1, 5 % będzie to kara utraty uprawnień do kierowania pojazdem nawet do 36 miesięcy oraz kara grzywny mogąca grubo przekroczyć 800 euro. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest jednym z najsurowiej karanych wykroczeń drogowych we wszystkich krajach europejskich ze względu na niebezpieczeństwo, jakie może stanowić dla innych użytkowników ruchu drogowego i samego kierowcy.
Podróżując po Litwie, nie znając języka, nie mając w pobliżu nikogo na kogo pomoc moglibyśmy liczyć, lepiej stosować się do przepisów ruchu drogowego i nie nadwyrężać cierpliwości tamtejszej policji. Kary stosowane w tym kraju są konsekwentnie realizowane i nie ma co tutaj liczyć na taryfę ulgowa dla obcokrajowców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *