Limity prędkości we Francji

Francja to wyjątkowo zróżnicowany kraj zarówno pod względem etnicznym, jak i kulturowym. To państwo uznawane za jedno z najpiękniejszych w Europie, może pochwalić się wieloma udogodnieniami dla kierowców, choć sam Paryż jest zazwyczaj zakorkowany. Wybudowano tam ostatnimi laty mnóstwo autostrad i dróg szybkiego ruchu, które działają bardzo pozytywnie na ruch we Francji.

Przepisy ruchu drogowego we Francji

Ustalenia te są zaskakująco podobne do tych, które panują w pozostałych państwach Europejskich, dlatego poruszanie się po tym kraju nie będzie zbyt wielkim szokiem dla polskiego kierowcy. Tak jak w przypadku innych krajów, należy posiadać specjalną naklejkę obok tablicy rejestracyjnej samochodu, mówiącą o kraju z którego przybyliśmy. Naklejkę „PL” można nabyć w starostwach powiatowych, lub drogą internetową. Wyposażenie samochodu nie wymaga dużej uwagi, ponieważ stanowi go przede wszystkim apteczka, trójkąt odblaskowy, komplet zapasowych żarówek, oraz gaśnica samochodowa. Od 2012 roku obowiązkowym elementem wyposażenia jest alkomat do badania trzeźwości, a jego brak może być karany grzywną, więc warto się postarać o ten przedmiot, wjeżdżając do Francji.

Limity prędkości we Francji i dodatkowe informacje

Ograniczenia prędkości są dość podobne do tych panujących w Polsce, a mają się następująco: Teren zabudowany – 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej, teren niezabudowany: podczas deszczu i śliskiej nawierzchni do 80 km/h, a podczas małej przejrzystości powietrza – do 50 km/h. Autostrady podobnie – podczas deszczu do 100 km/h, i podczas małej przejrzystości powietrza – 50 km/h. Ogólnie jednak samochody podczas normalnej pogody mogą poruszać się z prędkością do 90 km/h, o ile nie jest to teren zabudowany. Policja jednak przestrzega wyznaczonych prędkości, i surowo każe każde wykroczenie poza limit prędkości. Zatem warto dostosowywać się do wytycznych, by uniknąć nieprzyjemności przy radiowozie. Do obowiązkowego pakietu dokumentów jakie trzeba posiadać ze sobą to dowód osobisty, który jest ważny przynajmniej 6 miesięcy naprzód, lub ewentualnie paszport, również ważny minimum 3 miesiące. Wyjątkiem w porównaniu innych państw Europejskich oprócz Polski jest fakt, że należy posiadać przy sobie obowiązkowe ubezpieczenie OC, i kartę NFZ która w razie wypadku umożliwi nam, jako obcokrajowcom, udzielenie pomocy lekarskiej, oraz sfinansowanego pobytu w szpitalu. Należy również pamiętać o pieszych, którzy mają bezwzględne pierwszeństwo zawsze i wszędzie, a czasem mogą niespodziewanie wyjść na jezdnię. Limit alkoholu w wydychanym powietrzu który obowiązuje we Francji to 0, 5 promila włącznie. Przekroczenie tego limitu może skutkować nawet zabraniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy. Za autostrady płaci się tak samo jak w innych państwach, jedynie wysokość opłat pozostaje zróżnicowana w zależności od danej autostrady. Jedno jest pewne – bezpieczna jazda zgodna z przepisami zapewni przyjemną docelową podróż po pięknej Francji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *