Limity prędkości na Ukrainie

Doświadczeni kierowcy samochodów ciężarowych oraz tirów podróżujący po całej Europie z pewnością potwierdzą regułę, że w każdym państwie panują inne zasady ruchu drogowego, choć na pozór mogą wydawać się bardzo podobne. Nie tylko zawodowi kierowcy mogą wypowiedzieć się na ten temat – drogi po których poruszają się przebywając na terenie Ukrainy także bywają w różnym stanie, co po kilku przebytych podróżach tą samą trasą łatwo zapamiętać. Ukraina to państwo szczególne pod względem jakości dróg, ponieważ wiele z nich jest w tragicznym stanie, a kontynuowanie podróży takimi trasami grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem, jeżeli prowadzący samochód nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Nie każdy kierowca jednak pamięta o ograniczeniach prędkości w różnych sytuacjach i terenach, które obowiązują w danym państwie, przez które akurat przejeżdża. Oto kilka przydatnych informacji, które zapewnią uniknięcie słonego mandatu oraz zachowanie bezpieczeństwa na drogach na Ukrainie.

Skąd dowiadywać się o limitach prędkości na Ukrainie?

Oczywiście najlepszym źródłem, w którym można znaleźć wszystko, jest Internet, jednak warto zapoznać się również z dokładną transkrypcją zasad ruchu drogowego obowiązującego na Ukrainie, który dostępny jest na kilku oficjalnych stronach Ukraińskich. Należy dostosować się do ich zapisów, oraz sprawdzić wyposażenie samochodu którym mamy podróżować, by uniknąć niepotrzebnych zatrzymań i mandatów, ponieważ nieznajomość prawa nie jest żadnym wytłumaczeniem w oczach policjantów. Są oni obecni prawie na każdym wjeździe do miasta i skrzyżowaniu, dlatego bardzo łatwo o zatrzymanie i kontrolę. Należy liczyć się z tym, i dostosować do zasad. Oto krótka ściągawka dla leniwych, z jaką prędkością mogą poruszać się w danym terenie:
Po mieście wolno poruszać się do 60 km/h, na terenie zabudowanym do 70 km/h, a w terenie niezabudowanym do 110 km/h.

Co dodatkowo należy wiedzieć o poruszaniu się samochodem po Ukrainie?

Należy przede wszystkim uzupełnić wyposażenie samochodu, które na szczęście nie różni się praktycznie wcale od tego, które obowiązuje w Polsce, tzn.: pełna apteczka, gaśnica samochodowa, oraz trójkąt odblaskowy ostrzegawczy. Trzeba również pamiętać o ważnych dokumentach samochodu którym mamy zamiar wjechać na teren Ukrainy, by w razie kontroli uniknąć jakichkolwiek nieporozumień. W razie wypadku z udziałem pieszego działają nieco inne zasady, ponieważ często winę orzeka na miejscu policjant, a faktyczny stan i wina całego zajścia może zostać przeinaczona, dlatego warto mieć oczy dookoła głowy, i uważać na przechodniów, którzy często potrafią wejść na jezdnię bez wyznaczonych do tego specjalnie pasów. Ukraina to piękny kraj, o bardzo zbliżonych zasadach ruchu drogowego do tych polskich, dlatego poruszanie się po jej wyboistych często drogach z pewnością nie będzie przykre. Wystarczy dostosowywać się do limitów prędkości, oraz możliwie zachowywać bezpieczeństwo w trasie, a podróż przebiegnie spokojnie i szczęśliwie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *