Dla kierowców: jakie wynagrodzenie
za pracę w niedzielę?

Kierowca to niestety jeden z tych zawodów, które często nie mają możliwości wypoczynku w niedzielę, tak jak jest to w przypadku innych prac. Prawo pracy stoi w tym przypadku po stronie pracodawcy i stwarza możliwość zatrudniania kierowców w niedziele oraz święta.Jednakże nie jest to do końca zła wiadomość, ponieważ według kodeksu pracy, pracę wykonywaną w dni ustawowo wolne można wynagrodzić tak by pracownik nie czuł się poszkodowany. Rekompensaty udziela się na trzy sposoby: przyznając pracownikowi inny dzień wolny, wynagradzając go na drodze finansowej, lub łącząc obie te formy (np. w przypadku kiedy pracownik osiągnął w niedzielę nadgodziny).

Dzień wolny jako wynagrodzenie za pracę w niedzielę

Jeżeli kierowca pracował w niedzielę, pracodawca powinien zrekompensować mu to, przyznając inny dzień jako wolny w czasie do 6 dni przed lub po tej niedzieli. Czasami jednak natłok pracy w firmie jest tak duży, że przyznanie pracownikowi wolnego w tym okresie jest niemożliwe. Co się wtedy dzieje? Po pierwsze, wspomniany wyżej okres 6-dniowy można wydłużyć – wtedy wolne musi zostać przyznane do momentu ubiegnięcia okresu rozliczeniowego. Jednak i to czasami jest trudne do wykonania – wtedy pracodawcy pozostaje trzecie wyjście, a mianowicie wypłacenie kierowcy stu procentowego dodatku doliczonego za każdą godzinę, którą kierowca poświęcił na pracę w niedzielę.

Dzień wolny i czas wolny to nie to samo

Pracownik może skorzystać z dnia wolnego, bez względu na to przez ile godzin wykonywał pracę w niedzielę. To znaczy, że nawet jeżeli kierowca pracował przez 3 godziny, pracodawca jest zobowiązany udzielić mu całego dnia wolnego jako rekompensatę. Jeżeli zaś kierowca wykonał w tym dniu nadliczbową ilość godzin, należy mu się z tego tytułu rekompensata finansowa za dodatkowe godziny.

Na przykładzie wygląda to następująco: powiedzmy, że kierowcy przypadła praca w niedzielę. przepisowy czas pracy to 8 godzin, ale obowiązków było dużo i pracownik wykonywał je aż 12 godzin. Wtedy pracodawca powinien udzielić mu dnia wolnego (8 godzin) oraz zapłacić za przepracowane dodatkowe 4 godziny.

Praca w niedzielę – wyższe wynagrodzenie

15 lutego 2006 roku Sąd Najwyższy ogłosił uchwałę, na mocy której każdy pracownik (w także oczywiście kierowcy), który wykonywał czynności służbowe w niedzielę musi dostać dodatek w wysokości stu procent stawki godzinowej.

Dlaczego tak jest?

Ustawa działa zarówno na korzyść pracownika jak i pracodawcy, dzięki czemu zachowany zostaje bezpieczny status quo, oraz nie dochodzą do głosu oskarżenia o nieuczciwość czy brak profesjonalizmu z obu stron. Ponieważ 100% dodatku to kwota w pełni zadowalająca, kierowcy pracujący w niedzielę nie mają powodów do narzekań. Podobnie jest ze strony pracodawców, dla których przydzielenie kierowcy całego dnia wolnego za niedzielę, w którą przepracował np. niepełną liczbę godzin, jest zwyczajnie nieopłacalne. Zamiast tego zapłata za odrobiony czas pracy zostaje podwojona i w ten sposób zarówno kierowca jak i szef zostają wobec siebie fair.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *